Masz mieszkanie?   
Polski / EURPLN
Language
Język
Polski
Currency
Waluta

Miesięczne koszty życia w Polsce

Czy Polska jest droga dla obcokrajowca? Ile zapłacisz za wynajem mieszkania, media, bilet miesięczny na autobus czy podstawowe zakupy spożywcze? Zebraliśmy ceny podstawowych produktów i usług i zrobiliśmy miesięczne podsumowanie.

Uwaga! Artykuł bazuje na średnich cenach w Katowicach w lutym 2022 roku. Ceny te mogą się różnić od większych i bardziej turystycznych miast takich jak: jak Gdańsk, Kraków i oczywiście Warszawa. Będziemy je też uśredniać – wiadomo, zawsze znajdziesz coś taniej lub drożej.

Wynajem mieszkania i media

Koszty związane z wynajmem mieszkania to zdecydowanie najwyższy wydatek miesięczny. Decydując się na w pełni wyposażoną kawalerkę w samym centrum Katowic zapłacisz ok 1600 zł czynszu. Większe mieszkanie z 1 sypialnią lub dwoma niezależnymi pokojami to 2200 zł. O tym, jak wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce, pisaliśmy w tym przewodniku. Podawaliśmy tam też średnie ceny za pokój, kawalerkę czy coś większego w Katowicach. 

Oprócz czynszu co miesiąc będziesz musiał też ponieść koszty opłat za media – prąd, wodę, gaz, ogrzewanie, wywóz śmieci. W naszych mieszkaniach wysokość zaliczki to około 300 zł dla kawalerki, a dla większego mieszkania z sypialnią – 500 zł. Opłaty za media są rozliczane na bardzo wiele sposobów, ale zaliczka powinna pokryć wszystkie miesięczne opłaty. No właśnie, powinna, ale jest ona liczona dla średniego zużycia i jeśli zużywasz więcej, może nie wystarczyć. 

Część opłat jest stałych, na przykład wywóz śmieci. W Katowicach za wywóz śmieci zapłacisz 26,30 zł za osobę (pod warunkiem, że je segregujesz). Prąd, woda i gaz są rozliczane według faktycznego zużycia. Ile będą kosztować miesięcznie? Spróbujemy to pokazać na przykładzie stawek w Katowicach i zużycia mediów przez jedną osobę:

  • metr sześcienny wody kosztuje 15,43 zł, a średnie zużycie dla jednej osoby to 3-4 m3, co daje około 45-60  zł miesięcznie;
  • jeśli korzystasz z gazu tylko w swojej kuchence, to jego miesięczny koszt wyniesie około 35 zł. Jeśli oprócz kuchenki używasz też gazu do podgrzewania wody, zapłacisz około 170 zł miesięcznie;
  • jeśli Twoje mieszkanie jest zasilane głównie na prąd, czyli masz kuchenkę indukcyjną i bojler na prąd, to średnie miesięczne zużycie prądu jednej osoby będzie między 150 a 250 kWh. Stawka za kWh jest uzależniona od dostawcy, taryfy, a także zużycia. Im więcej zużywasz tym stawka będzie niższa. W tym przypadku miesięczny koszt prądu to 100-170 zł; 
  • jeśli chodzi o ogrzewanie, to może być rozliczane na dwa sposoby – albo według faktycznego zużycia (wtedy na kaloryferze jest licznik) lub kwota za całe zużycie w budynku jest podzielona proporcjonalnie, zgodnie z wielkością mieszkania. Ceny za ogrzewanie są naprawdę różne, więc ciężko podać konkretną kwotę, ale w przypadku 25 metrowej kawalerki w kamienic, będzie to koszt 150-250 zł. Ogrzewanie jest zwykle płatne przez cały rok;
  • w sumie za wszystkie media zapłacisz 350-400 zł za jedną osobę i jak widać, może to być więcej niż przewiduje zaliczka na media.

Podsumowując: miesięczny wynajem kawalerki + zużycie mediów to całościowy koszt od ok 2000 zł. Oczywiście, im więcej domowników, tym wyższe też zużycie mediów.

Płatne subskrypcje i abonamenty

Subskrypcje i abonamenty są bardzo indywidualną sprawą. Każdy potrzebuje czegoś innego, ale policzmy te najbardziej popularne.

Po pierwsze: internet. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, jego koszt może być już uwzględniony w czynszu. Jeśli musisz sam kupić pakiet, to jego koszt wyniesie około 50 zł miesięcznie. W większości dużych miast będziesz mieć dostęp do szybkiego internetu światłowodowego. 

Po drugie: telefon. Możesz mieć telefon na kartę prepaid albo zainwestować w miesięczny abonament, ale wtedy musisz podpisać umowę na przynajmniej 12 miesięcy. Możesz też mieć coś pomiędzy, czyli miesięczny odnawialny pakiet (taki abonament bez umowy z pakietem internetu, nielimitowanymi rozmowami i smsami). Bez problemu możesz też rozszerzyć pakiet o kolejne GB, a także zrezygnować z dnia na dzień. Taką ofertę mają np. Orange Flex i NjuMobile. Koszt abonamentu lub usługi z nielimitowanymi rozmowami i SMSami to ok 25 zł.

Pora na sport i najbardziej popularny karnet: siłownię. Koszt miesięcznego karnetu w siłowni to 80-90 zł miesięcznie. Jeśli lubisz pływać, możesz też kupić karnet na basen. 11 wejść w miejskich basenach w Katowicach to koszt 200 zł (to niecałe 20 zł /wejście).

Ile kosztują popularne serwisy do streamingu video czy muzyki?

Netflix to wydatek od 29 zł dla jednej osoby do 60 zł miesięcznie dla 4 osób. Możesz złożyć się na największy pakiet z trzema innymi osobami i płacić 15 zł miesięcznie. Spotify to cena 10-30 zł, w zależności od pakietu. 

Ciekawostka: możesz też subskrybować inne rzeczy, takie jak kawa, wino czy wejściówki do kina. Ale to raczej nie są abonamenty pierwszej potrzeby, więc w tym miejscu nie będziemy więcej o nich opowiadać. Może zrobimy o tym osobny artykuł?

Codzienne zakupy i ceny jedzenia

Ta sekcja to drugi największy po mieszkaniu koszt życia, jaki ponosimy. Jeśli lubisz jeść na mieście, Twoje wydatki na jedzenie będą dużo wyższe.

Wyjdźmy jednak z założenia, że chcesz gotować i jeść głównie w domu. Ile zapłacisz za podstawowe produkty? Sprawdźmy to!

Ile kosztuje jedzenie w Polsce?

  • mały chleb – ok. 4 zł (w piekarni za taki sam zapłacisz 2x więcej, ale wiadomo, że jego jakość też będzie wyższa);
  • jedna bułka – około 1-1,50 zł;
  • do pieczywa przyda się masło: ok. 7 zł za kostkę (200 g)
  • 100 g sera żółtego czy wędliny – około 3-4 zł;
  • 10 jajek – ok. 8zł;
  • litr mleka – 3 zł;
  • jogurt naturalny lub owocowy kosztuje ok 2 zł.

Jesz mięso? Kilogram wieprzowiny to 20 zł, a fileta z kurczaka 15 zł. Jeśli chcesz kupić gotowy produkt, np. paczkę pierogów, wydasz około 7 zł. Lubisz włoskie gotowanie? Za paczkę makaronu (500 g) zapłacisz około 5 zł, za puszkę pomidorów 3-4 zł. Kasze czy ryż to cena ok 4-5 zł za paczkę 500g.

Opakowanie popularnej kawy kosztuje około 15-20 zł za 250 g. Lepsze, alternatywne gatunki to ok. 30-40 zł. Koszt butelki popularnego piwa to ok 3-4 zł, z kolei butelka wina w dyskoncie kosztuje około 20 zł.

Co jeśli masz jakieś alergie lub nie jesz mięsa? Bez problemu w każdym dużym sklepie znajdziesz ogromny asortyment produktów bez laktozy, bez glutenu, ekologicznych, wegańskich i wegetariańskich. Coraz częściej nawet małe sklepy rozszerzają swoją ofertę o tego typu produkty. Oczywiście zapłacisz za nie odpowiednio więcej, np. litr mleka roślinnego to koszt ok 10 zł/l.

Ile kosztują warzywa i owoce?

Tutaj wszystko zależy od sezonu. W zimie papryka czy pomidory są drogie, ok 15 zł/kg, latem kosztują połowę tej ceny. Znacznie tańsze są sezonowe warzywa korzeniowe, szczególnie ziemniaki (koszt to 2 zł/kg).

Najpopularniejsze owoce to banany (5 zł/kg), jabłka (3-4 zł/kg, są dostępne cały rok), pomarańcze (5 zł/kg). W sezonie truskawkowym (czyli w czerwcu) kilogram tych owoców kupisz poniżej 10 zł/kg.

Oczywiście lokalne targowisko może być troszkę droższe niż duża sieć, szczególnie jeśli szukasz produktów poza ich sezonem.

Jakie inne produkty mogą Ci się przydać poza jedzeniem? Na przykład pasta do zębów – około 6 zł za tubkę, szampon do włosów – od 10 zł za butelkę, płyn do mycia naczyń – 6 zł/1l, papier toaletowy – 12 zł/8 rolek, czy proszek do prania za 15 zł/kg.

Ile przeciętny Polak wydaje na zakupy?

Według statystyk za 2021 rok było to 331 zł. Niewiele, ale statystyka uwzględnia przecież też duże rodziny, gdzie koszty na jedną osobę są niższe. Robiąc rozeznanie wśród znajomych wyszło nam, że osoba mieszkająca sama (lub w dwójkę) wydaje na podstawowe zakupy średnio 800 zł miesięcznie. Jeśli dużo jesz na mieście albo masz specyficzne potrzeby żywieniowe, oczywiście ta kwota będzie jeszcze bardziej się różnić.

Supermarkety i sklepy w Polsce

Najtańsze sieci w Polsce to: Lidl, Aldi, Auchan, Kaufland, trochę droższa wg statystyk jest Biedronka czy Carrefour. Na szybkie, drobne zakupy najłatwiej pójść do Żabki. Sklepy tej sieci są otwarte codziennie (nawet w niedziele i święta), od rano do późnych godzin wieczornych. Ale jest w nich drożej, niż w supermarkecie.

Pamiętaj też, że generalnie większość sklepów spożywczych, supermarketów i centrów handlowych jest zamkniętych w niedzielę.

Koszty transportu miejskiego i przemieszczania się

Katowice są częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tworzy ją kilkadziesiąt miast i miasteczek. Dzięki temu cały nasz region jest świetnie skomunikowany. Mamy łatwy dostęp do autobusów, tramwajów i pociągów. W razie potrzeby bez problemu zamówimy taksówkę czy Ubera. Jeśli wolisz być eko, możesz wybrać rowery miejskie czy hulajnogi elektryczne. 

Najlepszą opcją dla podróżujących po całej metropolii jest Metrobilet. To bilet miesięczny, który pozwala na nielimitowane korzystanie ze wszystkich środków komunikacji publicznej. Bilet obejmujący tylko Katowice kosztuje 119 zł miesięcznie, bilet na całą metropolię kosztuje 229 zł. Studenci za bilet zawsze płacą połowę. Jeśli nie planujesz jeździć komunikacją codziennie to wystarczy, że kupisz bilet jednorazowy (4-6 zł).

Rowery miejskie i hulajnogi są dostępne w większości dużych miast. To tania opcja, jeśli potrzebujesz pojechać gdzieś niedaleko. Minuta wypożyczenia hulajnogi kosztuje 0,5 zł, z kolei rower kosztuje od 1 zł do 4 zł za godzinę (pierwsze 15 minut jest za darmo). W Katowicach, gdzie stale przybywa ścieżek rowerowych, to bardzo wygodna alternatywa.

Jeśli planujesz podróżować taksówką, za 1 km zapłacisz około 2,5 zł. Alternatywą są aplikacje Uber czy Bolt. Ich stawka za kilometr jest bardzo podobna, ale dzięki dostępowi do aplikacji masz pewność tego, ile zapłacisz za cały przejazd (to szczególnie ważne, jeśli nie znasz miasta i nie wiesz, jak długą trasę masz do pokonania).

Planujesz mieć samochód? Cena paliwa w Polsce jest uważana za jedną z najniższych w Europie, chociaż dla Polaka to ciągle dużo. Litr benzyny kosztuje prawie 6 zł (po czasowym obniżeniu VAT-u w lutym 2022 cena spadła do ok. 5,25 zł).

Samochód to nie tylko paliwo. Musisz też pamiętać o innych opłatach, np za parkowanie. Koszt parkowania w centrum Katowic to 25,80 / dzień parkowania (ale ceny niedługo mają wzrosnąć).

Ceny ubrań w Polsce

W Polsce dostępne są prawie wszystkie międzynarodowe sieciówki. Ceny ubrań są takie same jak w innych europejskich krajach, łatwo to zresztą porównać. W sieciówkach takich jak H&M czy Zara metki mają ceny nie tylko w złotówkach, ale też euro, koronach czy funtach.
Najprościej licząc: cena w złotówkach to cena w euro pomnożona razy 4. Dla przykładu: za bluzę kosztująca 20€ w Polsce zapłacisz 80 zł.

Ubezpieczenie i koszty leczenia

Jak już wiesz z naszego przewodnika o relokacji, ubezpieczenie publiczne jest w Polsce dostępne dla każdego. Jeśli jesteś zatrudniony na etacie, składka zdrowotna jest automatycznie pobierana z Twojej pensji, więc nie ponosisz tego kosztu osobiście. We wspomnianym przewodniku znajdziesz też dokładne informacje na temat tego, co obejmuje to ubezpieczenie.

Prywatna opieka medyczna 

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne to dobre rozwiązanie w przypadku wizyty u lekarza rodzinnego czy nagłej wizyty w szpitalu.  Na wizytę u specjalisty czeka się niestety kilka miesięcy (a skrajnie nawet lat), więc gdy liczy się czas, większość z nas i tak płaci za prywatną wizytę lekarską. Jej koszt to zazwyczaj 150-250 zł, w zależności od specjalisty. Idąc do lekarza prywatnie, sam będziesz musiał też zapłacić za badania krwi czy USG.

Jak zaoszczędzić na prywatnych wizytach u lekarza? Możesz wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne, np. LuxMed czy MediCover. Koszt podstawowego pakietu to poniżej 100 zł miesięcznie, często też takie pakiety są dodatkowym benefitem firmy dla pracowników.

Wizyta u dentysty

Ubezpieczenie publiczne obejmuje bardzo podstawowe zabiegi stomatologiczne, ale w większości przypadków za leczenie trzeba zapłacić samemu. Podstawowe leczenie zęba to koszt około 250 zł, zdjęcie rentgenowskie – 100 zł, czyszczenia kamienia – od 150 zł. Ceny w gabinetach bardzo się różnią, dlatego warto zrobić rozeznanie w swoim mieście. Dodatkowy pakiet dentystyczny do prywatnego ubezpieczenia to około 30 zł.

Podsumowanie miesięczne

Weźmy pod uwagę, że jesteś singlem, który planuje sam wynajmować mieszkanie, jeść przede wszystkim w domu i jeździć do pracy komunikacją miejską. 

Twoje podstawowe wydatki będą wyglądać następująco:

  • 2000 zł – mieszkanie (czynsz + media)
  • 135 zł – subskrypcje: telefon, Netflix, siłownia
  • 800 zł – bieżące zakupy 
  • 119 zł – miesięczny bilet na komunikację miejską 
  • 100 zł – prywatne ubezpieczenie zdrowotne

To daje nam 3164 zł, co jest oczywiście wartością bardzo średnią i indywidualną. Są miesiące, gdy wydasz dodatkową kwotę na jakieś ubrania, lekarstwa, coś do domu (nie mówiąc już o rozrywkach, jedzeniu na mieście, podróżach). 


Czy to dużo, czy mało? Czy wiesz, ile sam wydajesz miesięcznie na “życie”?

Sprawdź także