Zielone miejsca na spacer i piknik w Katowicach. Lasy, parki, rezerwaty.
Gdzie spacerować w Katowicach? Jak uciec od zgiełku miasta i gdzie urządzić sobie piknik na trawie? W naszym mieście znajdziesz zarówno miejsce na leniwy, popołudniowy spacer, jak i aktywny weekendowy wypad po lesie. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w wygodne buty i zapakować ulubione przekąski na małą przerwę. Wyruszamy!
Miejsca poza miastem, dla miłośników natury
Tu zapomnisz o pędzie miasta czy pracy i będziesz przez chwilę sam na sam z naturą.
Las Murckowski
Lubisz błądzenie wśród drzew, nie potrzebujesz dodatkowej infrastruktury i fajerwerków, a największą atrakcją jest dla Ciebie znaleźć małą polankę, na której można zrobić sobie przerwę? Las Murckowski będzie dla Ciebie idealny.
Ten rezerwat przyrody wchodzi w skład rozległego kompleksu leśnego, który swoim zasięgiem obejmuje południową część Katowic, Tychy oraz Mysłowice. Znajduje się przy osiedlu Murcki i graniczy z kopalnią o tej samej nazwie. Walory krajobrazowe rezerwatu to stoki Wzgórza Wandy, potoki, starodrzew bukowy. Rezerwat jest też siedliskiem wielu gatunków ssaków i ptaków.
Jak dojechać do Lasów Murckowskich?
- rezerwat znajduje się ponad 10 km na południe od centrum Katowic, dlatego najszybciej i najwygodniej dotrzeć tu samochodem;
- komunikacją miejską podróż zajmie około 40 minut: najpierw autobusem nr 1, 4 lub M10 z Alei Korfantego do Przystanku Katowice Murcki Bielska, a potem jeszcze ok. 10 minut spacerem;
- rowerem czas podróży będzie zbliżony do autobusu, ale przy okazji zwiedzisz południowe części miasta.
Dolinka Murckowska
Nieopodal rezerwatu Las Murckowski znajduje się Dolinka Murckowska – uroczy teren rekreacyjny w dolinie potoku Przyrwa, gdzie leśny spacer po rezerwacie można zwieńczyć piknikiem.
Przez Dolinkę przebiegają czarny i zielony szlak turystyczny PTTK, dlatego jest też idealnym przystankiem na trasie dłuższej wyprawy pieszej czy rowerowej. Na miejscu nie ma żadnej zorganizowanej infrastruktury, jest za to spokój i możliwość odpoczynku nad stawem, w otoczeniu natury.
Jak dotrzeć do Dolinki Murckowskiej?
- najwygodniej odwiedzić ją przy okazji wizyty w Lesie Murckowskim – leży nieopodal;
- komunikacją miejską trasa jest analogiczna jak przy Lesie Murckowskim (patrz punkt wyżej);
- piknikową wałówkę najlepiej zapakować do rowerowego koszyka, dojechać tu na dwóch kółkach, a Dolinkę potraktować jako miejsce zasłużonego odpoczynku.
Rezerwat Ochojec
Mimo położenia w granicach administracyjnych Katowic, stanowi obszar cenny ze względów przyrodniczych. Jest rezerwatem florystycznym i jednym z nielicznych w Polsce stanowisk liczydła górskiego (Streptopus amplexifolius), bardzo rzadkiej rośliny górskiej. Miejsce jest też siedliskiem innych unikatowych okazów fauny i flory.
Rezerwat Ochojec, podobnie jak rezerwat Las Murckowski, wchodzi w skład Lasów Murckowskich. Jego południową granicą przebiega Czarny Szlak PTTK, który zaczyna się przy dawnej stacji PKP Katowice Ochojec. Dla amatorów aktywności na świeżym powietrzu, bez zbędnych tłumów, będzie to miejsce idealne.
Jak dotrzeć do Rezerwatu Ochojec?
- z centrum miasta bliżej tu niż do Lasu Murckowskiego – autobusem z centrum Katowic musisz najpierw dojechać do dzielnicy Ochojec, a później przejść spacerem jeszcze ok 15 minut;
- samochodem dojazd zajmie około kwadransa;
- przejażdżka rowerem to pół godziny, ale po drodze przejeżdżasz przez piękne zielone tereny Parku Leśnego i Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego “Źródła Kłodnicy”, co będzie już atrakcją samą w sobie.
Zielone oazy w mieście, dla fanów miejskich parków z dodatkowymi atrakcjami
czyli piękny kawałek natury i spokój na wyciągnięcie ręki, o każdej porze dnia i roku.
Park Kościuszki
Miejsce idealne dla tych, którzy mieszkają w centrum i lubią po pracy wyskoczyć na spacer, by nacieszyć się słoneczną pogodą i nasycić oczy zielenią. Park znajduje się praktycznie w centrum Katowic, ale jest bardzo zielony i spokojny, a dodatkowo piękny o każdej porze roku.
Założony na wzór ogrodów angielskich, na ogromnej powierzchni aż 73 hektarów, jest największym parkiem w granicach administracyjnych miasta. Ale spokojnie, miejsca wystarczy dla każdego chętnego. Nie ma tu wielkiej infrastruktury, ale to może lepiej – nawet w pogodne weekendy unikniesz dużych grup szukających zorganizowanej rozrywki. Jest za to uroczy drewniany kościółek z XVI w, dawna wieża spadochronowa, wiele alejek z ławeczkami. Przy wejściu do parku działa restauracja Patio Park, gdzie można zakończyć spacer lunchem lub deserem (gdy tylko reżim pozwoli). Park jest też na tyle blisko centrum, że w słoneczną pogodę możesz też dojść tutaj z kubkiem wciąż ciepłej kawy (zabranej na wynos ze swojej ulubionej kawiarni…).
Do parku polecamy też udać się rano, gdy dopiero wstaje słońce – uważamy, że wtedy jest tam najpiękniej.
Jak dotrzeć do Parku Kościuszki?
- z centrum Katowic najlepiej dojść pieszo. Z Placu Miarki spacer zajmie Ci około 15-20 minut;
- tramwaje z przystankiem przy parku to te jadące w kierunku Brynowa: numery 6, 14, 16, 46, przystanek Kościuszki Szpital.
Park Leśny i Dolina Trzech Stawów
Park Leśny to rozległy obszar, ciągnący się od centralnej części Katowic aż po południowe granice miasta. W jego skład wchodzi Dolina 3 Stawów – ulubione miejsce wszystkich Katowiczan w sezonie letnim. Duży obszar i bogata infrastruktura zachęcają do wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.
O sportowych atrakcjach tego miejsca pisaliśmy już w tym poście, dlatego tym razem polecimy Ci omijać okolice tłocznej rolkostrady, a na spacer wejść raczej głębiej w las, szczególnie że przez park przebiega kilka tras rowerowo-spacerowych m.in. Katowicki Szlak Spacerowy.
Po spacerze można wrócić do “cywilizacji”, przespacerować na Dolinę Trzech Stawów i rozsiąść się nad jednym z nich, popijając coś orzeźwiającego (kilka miejsc i inspiracji znajdziecie tutaj).
Możecie też zaopatrzyć się w swój prowiant i kocyk i rozłożyć się na trawie, obserwując przelatujące nad głową samoloty, startujące z pobliskiego lotniska Muchowiec.
Jak dotrzeć do Parku Leśnego?
- autobusem nr 110 z centrum (Z Dworca PKP) – przystanek docelowy to Muchowiec Park, podróż zajmuje niecałe 20 minut;
- rowerem podróż trwa krócej, bo tylko ok 15 minut. Polecamy wynająć i oddać go po dotarciu do celu (bez problemu znajdziecie tu stację);
- pieszo to już dłuższa przygoda, bo ok 45 minut, cały czasu ulicą Francuską (ale to też spacer, przy okazji poznając miasto).
Park Śląski i Rosarium
Jeden z największych parków miejskich w Europie! Formalnie leży w granicach Chorzowa, ale graniczy z Katowicami i jest przez Katowiczan chętnie odwiedzany, a dojazd tu również nie jest problemem.
W sezonie tłumnie odwiedzają go mieszkańcy całego Śląska, którzy często spacer po parku traktują jako atrakcję uzupełniającą po wizycie w ZOO czy w Parku Rozrywek Legendia.
My sugerujemy zejść z głównego szlaku między drzewa, np wspiąć się do Planetarium. A po spacerze urządzić sobie letni piknik w rosarium, czyli tutejszym ogrodzie różanym, również największym w Europie (!). Całkiem możliwe, że w sezonie letnim traficie tu z resztą na food trucki czy bezpłatne lekcje jogi. Latem przy ładnej pogodzie odbywają się tu też śniadania na trawie – jest leniwie, spokojnie i całkiem cicho, jak na jeden z największych w Europie parków. Od kilku lat jest tutaj też bardzo lubiany ogród japoński.
Jak dotrzeć do Parku Śląskiego z Katowic?
- mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia muszą tylko przejść przejściem podziemnym pod DTŚ. Mieszkańcom centrum spacer zajmie prawie godzinę;
- najwygodniej wsiąść na rynku w tramwaj numer 6, 11 lub 19. Przystanek docelowy to Park Śląski Wejście Główne, ale możesz też wysiąść 2 przystanki dalej, pod Stadionem Śląskim, i “wrócić” spacerem w kierunku Katowic – w tych rejonach powinno być mniej tłocznie;
- rowerem to tylko niecałe 20 min – przez całą długość DTŚ jedziesz po wygodnej ścieżce rowerowej, na miejscu jest też dużo stacji rowerów miejskich (wynajmuj bez obaw!).
A Wy, macie swoje ulubione zielone miejsca w Katowicach, w których planujecie cieszyć się latem?