Rośliny doniczkowe. Jak dobrać je do warunków Twojego mieszkania?
Wybór roślin do wnętrza to nie tylko kwestia estetyczna. Decydując się na dany gatunek, musimy wziąć pod uwagę jego preferencje, warunki panujące w naszym mieszkaniu, a wreszcie nasze umiejętności i czas, jaki możemy poświęcić roślinom. Jakie okazy wybrać i jak o nie dbać? Razem z roślinnymi ekspertami stworzyliśmy przewodnik po najciekawszych odmianach.
Uwielbiamy rośliny doniczkowe. Nie wyobrażamy sobie bez nich naszych mieszkań czy biura. Są dla nas tak ważnym elementem, że ochoczo goszczą nawet w każdej sesji zdjęciowej mieszkań Wellcome Home. Wiemy jednak, że każda roślina ma inne upodobania i wymagania, a i każde wnętrze stwarza inne warunki. Za ciemno, za sucho, za gorąco, za mało miejsca — to tylko niektóre z problemów, z którym muszą sobie radzić nasze zielone okazy.
O pomoc w wyborze najlepszych gatunków poprosiliśmy więc kwiaciarnię “City of Gardens”. Wspólnie wytypowaliśmy rośliny, które poradzą sobie z najczęstszymi mieszkaniowymi wyzwaniami.
Zobaczcie, co polecają specjaliści od roślin!
1. Rośliny na stanowiska słoneczne i suche
Każdy z nas marzy o jasnym salonie i słońcu wlewającym się do pokoju przez większość dnia. Okna od wschodu czy południa to oczywiście wspaniała sprawa, ale rośliny na tych parapetach są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Szczególnie w sezonie letnim, gdy ekspozycja na słońce jest wyjątkowo mocna i długotrwała, delikatne okazy mogą nie podołać. W takich pomieszczeniach trudniej też utrzymać naturalną wilgotność powietrza. A wymarzona roślina szybko więdnie lub nawet brązowieje.
Do bardzo nasłonecznionych pomieszczeń trzeba koniecznie dobrać rośliny, które nie boją się wysokich temperatur i poradzą sobie z suchym powietrzem, czyli takie, których naturalne środowisko też jest suche i bardzo ciepłe. O ich przetrwaniu zadecyduje odpowiednia budowa, czyli m.in. pokryte grubą skórą liście, które są w stanie magazynować wodę.
Co rekomendujemy?
Sukulenty
To bardzo wytrzymałe na suszę rośliny, które dzięki mięsistej budowie mogą przez bardzo długi okres magazynować wodę w liściach, łodygach, a nawet korzeniach. Dzięki takiemu ekstremalnemu przystosowaniu nie zaszkodzą im nie tylko gorący i suchy parapet, ale też nasze okresowe zapominalstwo.
Proponowane przez nas sukulenty to:
- nieśmiertelny i niezniszczalny grubosz, czyli Crassula ovata;
- urocza ceropegia (jeszcze o niej wspomnimy);
- Rhipsalis cassutha, zwany potocznie patyczakiem;
- rozetowata eszeweria.
Kaktusy
Kaktusy to kolejne z roślin do zadań specjalnych. Dobrze znoszą suszę i mocną ekspozycję słoneczną. Niektóre odmiany pięknie kwitną, dlatego mogą zaskakująco cieszyć oko.
Ciekawsze odmiany z rodziny kaktusowatych to:
- Opuntia microdasys – opuncja drobnokolczasta;
- Cereus Florida (nazywa się go też pałczakiem).
Aloesy
Te rozetowate byliny znamy głównie z właściwości prozdrowotnych. Warto mieć na swoim parapecie aloes również ze względów estetycznych – szczególnie, że to bardzo odporny na suszę i ekspozycję słoneczną gatunek. Aloes lubi przepuszczalną glebę i umiarkowane podlewanie, które zimą musi być zdecydowanie oszczędniejsze.
Rekomendowane odmiany to:
- Aloe arborescens (aloes drzewiasty) oraz znany i lubiany aloes zwyczajny, czyli Aloe Vera.
Trzykrotki
Trzykrotki to naprawdę bardzo wdzięczne rośliny – są dość bezproblemowe, szybko rosną, lubią umarkowane podlewanie i bardzo (!) lubią się ze słońcem. Latem można z powodzeniem trzymać je nawet na bardzo słonecznym tarasie lub balkonie. My uwielbiamy je za piękne listki o nietypowym zabarwieniu w odcieniach fioletu lub różu.
- Jeśli lubicie takie “kolorowe” rośliny, zainteresujcie się odmianą Tradescantia Fluminensis 'Quadricolor’.
2. Rośliny lubiące cień i wilgoć
Łazienki, przedpokoje, ciemne i niewielkie pokoje o ekspozycji północnej – w tych pomieszczeniach zdecydowanie rzadziej decydujemy się na rośliny. Istnieje jednak wiele okazów, które od słonecznej ekspozycji zdecydowanie wolą bardzo delikatne, rozproszone światło lub wręcz cień. Ich liście są zwykle delikatne, bo w naturze rosną w niskich partiach roślinności. Zamiast dużej ilości słońca potrzebują raczej dużej ilości wody – regularnego nawadniania, zraszania, wyższej wilgotności w pomieszczeniu.
I tu sprawdzą się:
Paproć
W naturalnym środowisku paprocie rosną pod drzewami i krzewami, więc nie dociera do nich wiele promieni słonecznych. Trzeba natomiast pamiętać o ich regularnym podlewaniu, gdyż bez tego ich delikatne listki będą brązowieć i zasychać. Paprocie lubią też regularne zraszanie.
Nasze ulubione paprocie to:
- Asplenium (inaczej zanokcica);
- Phlebodium ‘Blue Star’ o delikatnie błękitnym kolorze.
Maranta
To wiecznie zielona roślina, której główną ozdobą są pięknie wybarwiające się liście. Lubi światło rozproszone i delikatne, dlatego na południowym parapecie raczej by sobie nie poradziła. Lubi też częste podlewanie (ale nie przelanie!) i dużą wilgotność powietrza. Dobrze też pamiętać o regularnym zraszaniu jej liści.
- Absolutnie ulubiona przez nas odmiana to Maranta leuconeura 'Fascinator Tricolor’.
Aglaonema
To dość łatwa w uprawie roślina, która cieszy się duża popularnością. Bez problemu poradzi sobie w półcieniu, ale nie lubi suszy. W naturalnym środowisku jest rośliną tropikalną, więc musi mieć zapewnione wyższe temperatury i wilgoć. Wymaga regularnego zraszania i przecierania liści wilgotną szmatką. Za poświęconą uwagę odwdzięczy się pięknym wybarwieniem liści.
- Odmiana, na którą na pewno warto zwrócić uwagę, to Aglaonema Peacock.
Monstera
Dobra wiadomość dla wszystkich fanów popularnej monstery. Ten okaz wcale nie potrzebuje wiele słońca, aby pięknie rosnąć, a od południowego parapetu zdecydowanie woli półcień. Naturalnym środowiskiem monstery są tropiki, dlatego preferuje wilgotne powietrze i zraszanie. Na szczęście nie jest dość wymagająca, dlatego z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy, a ona wybaczy wiele niedociągnięć.
Najbardziej popularne odmiany monstery to:
- Monstera deliciosa (dziurawa) – duży, intensywnie rosnący okaz;
- Monstera adansonii – również popularna, ale mniejsza, polecana do małych pomieszczeń.
Asparagus
Inaczej nazywany jest po prostu szparagiem zwyczajnym. Piękny, pierzasty okaz często mylony jest z paprocią, jednak to zupełnie inny gatunek. Jego łodygi pokryte są delikatnymi igiełkami, które przypominają lekki obłoczek.
Asparagus nie lubi bezpośredniej, mocnej ekspozycji na słońce. Należy również dbać o to, aby go nie przesuszyć – jeśli pozwolimy, by zaschły mu korzenie, igiełki zaczną żółknąć i osypywać się. Roślina lubi również regularne zraszanie.
Kalatea
Kalatea nie należy do roślin najłatwiejszych w uprawie, ale zdecydowanie warto poświęcić jej trochę uwagi. Jej naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne, dlatego jest przystosowana do stanowisk zacienionych. W mieszkaniu będzie jej dobrze w miejscach o rozproszonym świetle. Poradzi sobie na parapetach o orientacji północno-wschodniej lub północno-zachodniej.
Uprawiając kalateę nie możemy jednak zapomnieć o nawodnieniu – do poprawnego wzrostu potrzebuje regularnego, mocnego podlewania, aby jej gleba była stale lekko wilgotna. Za troskę odwdzięczy się pięknym, nietypowym wybarwieniem liści.
My lubimy najbardziej te odmiany:
- Calathea 'Network’;
- Calathea 'Makoyana’.
3. Rośliny łatwe w uprawie
Nie masz ręki do kwiatów? Wszystko, co postawisz na swoim parapecie, marnieje w oczach? Spokojnie, Ty też możesz cieszyć się zielonym widokiem. Musisz po prostu dobrać okazy do siebie i swoich możliwości. Nie ma roślin niezniszczalnych, ale wiele gatunków nie wymaga botanicznej wiedzy i przeżyje nawet zapominalstwo. Rośliny, które wybraliśmy, wybaczą niedobór wody lub chwilowy brak słońca. Niektórym okazom należy zapewnić minimalne warunki niezbędne do przetrwania, a one odwdzięczą się pięknymi liśćmi, a może nawet i kwiatami(!).
Oto rośliny wyjątkowo odporne:
Zamiokulkas
Znany również jako zamia, nazywany jest też żelaznym kwiatem domowym. Ma bardzo okazały pokrój i piękne, ciemnozielone liście. Rośnie wolno, ale dorasta nawet do 100 cm wysokości. Jest bardzo lubianą rośliną, gdyż nie stawia wielu warunków. Poradzi sobie w suchych pomieszczeniach, bez dużego dostępu światła. Nie wymaga częstego przesadzania, jest odporny na szkodniki i choroby. Przystosowuje się do tego, co ma, stąd jego “żelazny” przydomek. Zdecydowanie bardziej służy mu susza niż przelanie (nadmiar wody może skutkować gniciem korzeni).
Polecane odmiany:
- Zamioculcas 'Supernova’ – ma bardzo efektowne, ciemne, wręcz czarne liście;
- Zamiokulkas 'Zenzi’ – jest miniaturowy, więc sprawdzi się w małych pomieszczeniach.
Fikus
Fikusy, znane także jako figowce, rosną szybko, są łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne. Okresowo zniosą nawet suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Nie są wymagające, jeśli chodzi o temperaturę otoczenia – lubią taką około 20°C, ale zimą poradzą sobie nawet w 10°C. Im wyższa temperatura, tym większa musi być częstotliwość podlewania rośliny. Fikusy lubią też zraszanie. Ponadto liście należy co jakiś czas przecierać z kurzu, aby roślina mogła swobodnie oddychać.
Nasi faworyci:
- Ficus elastica (sprężysty) 'Abidjan’;
- Ficus triangularis 'Sweetheart’;
- Ficus 'Amstel King’.
Scindapsus
Jego inna nazwa to epipremnum. Ta roślina często porównywana jest do bluszczu i równie chętnie wybierana jako dekoracyjna roślina wisząca czy pnąca (wtedy wymaga stabilnej podstawy).
Ma duże i widoczne przyrosty. Jej liście charakteryzuje sercowaty, owalny kształt, a ich wybarwienie zależy od ilości światła – im go więcej, tym liście jaśniejsze i pokrywają się większą ilością dekoracyjnych plamek. Poradzi sobie też w cieniu – wtedy liście będą po prostu jednolicie zielone, ale równie piękne. Nie jest zbytnio kapryśna, ale wymaga regularnego podlewania i zraszania.
Ulubione odmiany:
- Scindapsus złoty (najbardziej popularny);
- Scindapsus pictus (pstry) 'Silver Ann’ lub 'Argyraeus’.
Filodendron
Pochodzi z tej samej rodziny roślin co monstera, zamiokulkas czy skrzydłokwiat. W naturalnym środowisku rośnie głównie jako pnącze, wijąc się wokól pnia drzewa. Filodendron znany jest z tego, że świetnie usuwa toksyny z powietrza, warto więc mieć go w swoim mieszkaniu. Jest łatwy w uprawie, lubi rozproszone światło i regularne podlewanie. Jego listki można też co jakiś czas przetrzeć wilgotną szmatką.
- Nasza ulubiona odmiana to Philodendron scandens 'Brasil’ (Filodendron pnący).
4. Rośliny do dużego mieszkania
Szczęśliwi posiadacze dużych mieszkań i przestronnych salonów mogą pozwolić sobie na zaaranżowanie w domu iście miejskiej dżungli. Z pomocą przyjdą szybko rosnące rośliny, które – przy zapewnieniu odpowiednich warunków – mogą osiągać nawet do kilku metrów wysokości.
Oto bujne okazy na miłośników opcji maxi:
Palma
Palma automatycznie kojarzy nam się z wysokimi drzewami, znanymi z tropikalnych destynacji. Wymaga sporo miejsca, ale w przestronnych pomieszczeniach niewątpliwie będzie piękną ozdobą.
Palmy lubią światło, ale nie bezpośrednią ekspozycję na słońce. Latem należy obficie je podlewać i zraszać regularnie, nawet codziennie. Dzięki temu stworzymy im warunki zbliżone do tych naturalnych. Zimą podlewanie należy ograniczyć do minimum, nie dopuszczając jedynie do przesuszenia ziemi.
Najpopularniejsze odmiany palmy to:
- Howea kentia (kencja);
- Daktylowiec kanaryjski (in. palma królewska);
- Dypsis lutescens, zwany też palmą Areka.
Fikus
O fikusach już wspominaliśmy. Łatwe w uprawie i pielęgnacji figowce to jedne z najczęstszych roślin w polskich domach. Zwolenników dużych roślin na pewno ucieszy fakt, że fikusy potrafią dorosnąć do imponujących rozmiarów. Ficus carica, czyli figowiec pospolity, to w naturalnym klimacie przecież całkiem pokaźne drzewo, które dodatkowo daje pyszne owoce.
Jakie odmiany sprawdzą się w dużych pomieszczeniach?
- Ficus Amstel King;
- Ficus lyrata (lirolistny lub dębowy);
- Ficus benjamina.
Skrzydłokwiat
Popularny i bardzo często spotykany, skrzydłokwiat lubi stanowiska bez mocnego nasłoneczniania. Warto mieć go w swoim mieszkaniu nie tylko ze względu na piękny pokrój, ale też na umiejętność oczyszczania naszego powietrza. Pamiętajmy tylko o regularnym przecieraniu liści, aby ułatwić mu filtrujące zadanie.
Skrzydłokwiat jest łatwy w uprawie, wystarczy tylko zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza i regularne podlewanie.
Największe i najbardziej imponujące odmiany to:
- Wallisa ’Sensation’;
- Wallisa ’Euro Giant’.
Monstera
Jest i ona, znowu! Nie sposób nie wspomnieć tutaj o monsterze, która potrafi urosnąć do naprawdę sporych rozmiarów. Najbardziej zachwycające są w monsterach rozłożyste liście, które wyglądają niemal jak parasole. A do tego to roślina prosta w uprawie, pamiętacie?
- Odmianą najlepszą do dużych przestrzeni będzie Monstera deliciosa (dziurawa).
Alokazja
Rośliny te pochodzą z Filipin. Pokój mają prosty, krzewiasty. Niektóre odmiany w warunkach naturalnych dorastają do kilku metrów wysokości, te uprawiane na domowych parapetach są zwykle bardziej umiarkowanych rozmiarów.
Wielkim atutem alokazji są jej ozdobne, spore liście. Lubi rozważne podlewanie i jest rośliną raczej światłolubną, dlatego będzie idealnym typem “parapetowym”.
- My zdecydowanie najbardziej lubimy odmianę ’Wentii’ o skórzastych liściach.
5. Rośliny do małych pomieszczeń
Nie wszyscy dysponujemy wielkimi salonami czy dodatkowym miejscem w sypialni. Nasze mieszkania są przecież często bardzo kompaktowe i wydaje się, że dla roślin zabrakło w nich miejsca. Czy powinniśmy z nich zrezygnować? Nic z tych rzeczy! Niezależnie od metrażu, w każdej przestrzeni powinniśmy otaczać się roślinami. Są przecież też okazy mniejsze, skromniejsze, ale wyjątkowe z zupełnie innych powodów.
Oto gatunki idealne do małego mieszkania:
Peperomia
Znana również jako pieprzownik, peperomia to raczej nieduża roślina, która może osiągnąć do 50cm wysokości. Jej urok drzemie nie w rozmiarze, ale w ozdobnych liściach. Lubi miejsca delikatnie zacienione i wilgotne, zdecydowanie lepiej poradzi sobie lekko przesuszona niż przelana.
- Nasze ulubiona odmiana to Peperomia Caperata 'Red Luna’.
Grubosz
Wspomniany już grubosz to prawdziwa roślina do zadań specjalnych. Nie boi się przesuszenia i upałów, może stać w najbardziej wymagającym miejscu. Jest niewielki, chociaż w optymalnych dla siebie warunkach może dość znacząco urosnąć. Jest idealnym okazem na parapety.
Pieniążek
Urocza, niewielka roślina zwana potocznie pieniążkiem to pochodząca z Chin Pilea peperomioides.
Swoją nazwę zawdzięcza okrągłym listkom, które wyglądają jak monety. Dorasta do 30cm wysokości i mimo niewielkiego wzrostu, mocno się rozgałęzia. Pieniążek ma też inną supermoc: łatwo się rozmnaża, dzięki czemu możemy mieć swoją domową uprawę pieniążków zupełnie za darmo.
Ceropegia
Ceropegia woodii pochodzi z Afryki i należy do rodziny sukulentów, a zatem wiemy już, że będzie wymagała dużej ilości słońca, przepuszczalnej gleby i oszczędnego podlewania. Nie lubi się z przeciągami.
Ceropegia swoją urodę zawdzięcza zwisającym pędom, które można regularnie przycinać, stymulując tym samym jej wzrost. Idealnie nadaje się też do powieszenia, oszczędzając cenne miejsce w niewielkich przestrzeniach.
- Trudno wskazać jedną odmianę ceropegii, wszystkie są urocze. Nasze ulubione to chyba ’String of hearts’ lub ‘Silver Glory’.
Litops
Ten dość nietypowy okaz również należy do rodziny sukulentów. Nazywany jest też żywym kamieniem, gdyż wyglądem przypomina trochę właśnie mały głaz. Nie ma łodygi, jego liście są zwarte, a kwiaty wyrastają między nimi. I to właśnie dla kwiatów warto postawić na uprawę tych niewielkich kamyków w swoim domu.
Litopsy to rośliny o mikro rozmiarach, dlatego sprawdzą się w każdej, nawet najmniejszej przestrzeni.
Jakie rośliny wybrać?
Rośliny doniczkowe to żywe organizmy, które mają swoje indywidualne wymagania. Mamy jednak nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą Wam wybrać coś odpowiedniego zarówno do Waszego mieszkania, jak i do waszych umiejętności i czasu, który możecie poświęcić na ich pielęgnację.
Życzymy Wam wiele zieleni i bujnych upraw! A jeśli szukacie więcej porad dotyczących wnętrz, zapraszamy do wnętrzarskiej sekcji naszego bloga.