Wnętrze ze stylem część II – styl eklektyczny, boho i glamour
O stylach wnętrzarskich możemy rozmawiać godzinami. Stąd kolejny artykuł, w którym przyglądamy się najciekawszym kierunkom i podążamy tropem inspirujących miejsc. Tym razem stawiamy na połączenia: nieoczywiste, barwne i nieraz bardzo odważne. Sprawdźcie trzy style wnętrzarskie, które obudzą w was pasję do zestawiania ciekawych elementów: styl eklektyczny, boho i glamour. Niech żyją odważne połączenia!
Szeroko pojętą sztukę użytkową coraz częściej określa się dziś mianem hybrydy, mieszanki, remiksu. Nieraz jak mantrę powtarza się, że wszystko już było, a koła nie można wymyślić od nowa. Okazuje się, że lekiem na nudę oraz skutecznym sposobem tworzenia czegoś świeżego są połączenia stylów, kolorów, struktur i materiałów. Zjawisko obserwujemy w różnych obszarach sztuki: w modzie, designie, a także w architekturze wnętrz. Łączenie, nawet pozornie niepasujących do siebie elementów, to doskonały sposób na podkreślenie wyjątkowości miejsca, którego właściciel nie boi się wyrażać własnego ja. Trzy style wnętrzarskie, o których będziemy dziś pisać szerzej, świetnie funkcjonują w erze remiksu. I chociaż każdy z nich ma inne korzenie, wszystkie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
Styl eklektyczny
Kto chociaż raz urządzał mieszkanie od zera, wie, że ostateczna wizja rzadko odzwierciedla tylko jeden styl. Planując urządzenie przestrzeni, poszukujemy inspiracji. Oglądamy setki katalogów i realizacji. Sprawdzamy oferty sklepów i przeczesujemy aranżacje w poszukiwaniu wymarzonego klimatu. Efekt? Nasze wnętrze to często wybór ulubionych elementów, mebli, przedmiotów i barw, z którymi czujemy się dobrze. I nic w tym złego, bo eklektyzm polega właśnie na umiejętnym łączeniu stylów.
Eklektyzm jest dość szerokim pojęciem, które wywodzi się ze sztuki i architektury, a jego naczelna zasada głosi łączenie różnych elementów, stylów, epok czy kierunków artystycznych. Styl eklektyczny przed twórcami nie stawia niemal żadnych ograniczeń formalnych. Jednak uwaga, idąc tym tropem, łatwo wpaść w pułapkę… niedopasowania. Eklektyzm z racji ogromnej swobody w doborze elementów, wymaga też wyjątkowo estetycznego wyczucia. Jeśli ktoś myśli o nim jak o wnętrzarskiej anarchii, jest w błędzie. Niedopasowanie w eklektycznych wnętrzach jest zawsze tylko pozorne. Z przypadkowo zestawionych ze sobą mebli, kolorów, struktur czy materiałów, powinna wyłonić się całkiem oryginalna, ale przemyślana aranżacja.
Styl eklektyczny polega na łączeniu stylów, kolorów i faktur.
Dla kogo ten styl?
Przede wszystkim dla wyjątkowo kreatywnych osób, które mają zmysł łączenia pozornie niepasujących do siebie elementów. Potrafią zestawić szykowny i elegancki kredens z niemal futurystycznym lustrem, a w tle użyć mocnej barwy. Jeśli bliski jest wam artystyczny nieład, lubicie łączyć odległe faktury, wzory i kolory, a przy tym jesteście mistrzami porządkowania chaosu – eklektyzm może się stać waszą bronią w walce o wymarzone wnętrze. To oryginalny styl dla poszukujących równie oryginalnych rozwiązań.
Jak go osiągnąć?
- Nie bój się łączenia – jeśli widzisz sens w zestawieniu przedmiotów z zupełnie innych światów, a na dodatek potrafisz bez problemu znaleźć dla nich miejsce w swoim nowym salonie – idź za ciosem.
- Wybierz przedmioty, które mają dla ciebie istotne znaczenie (np. pamiątki, zabytkowe meble, ważne prace artystyczne). To one będą sercem twojej aranżacji.
- Sprawdź, jakie kolory dominują w niezbędnych elementach wnętrza i dobierz do nich akcesoria i dodatki w pasujących barwach. Dialog kolorystyczny potrafi zdziałać cuda, nawet przy zestawieniu bardzo odległych stylów czy faktur.
- Odważ się na kontrasty. Tradycja i nowoczesność. Pastelowe i intensywne barwy. Mat i błysk. Niech wyobraźnia Cię nie ogranicza.
Eklektyczne wnętrze tworzy spójną przestrzeń.
Gdzie szukać inspiracji?
Jeśli napiszemy, że styl eklektyczny można znaleźć wszędzie, nie przesadzimy. Inspiracje eklektyzmem spotkasz w wielu miejscach, nawet jeśli wcześniej nie rzuciły ci się w oczy. Na Śląsku nie brakuje aranżacji, które są świetną wizytówką stylu eklektycznego i zachwycają oryginalnymi rozwiązaniami. W Katowicach wystarczy wybrać się na wycieczkę po pubach i wstąpić w takie miejsca jak chociażby Upojeni czy Mały Kredens.
Boho
To styl, który korzeniami sięga lat 60. ubiegłego wieku. A mowa o czasie hippisowskiego ruchu flower power, który wykorzystywał pełną paletę kolorów i patchwork, ale przede wszystkim dawał niespotykaną dotąd twórczą swobodę. Dzisiejszy kształt stylu boho to w dużej mierze hołd dla barwnej epoki dzieci kwiatów i sposób na przełamanie rutyny. Jego znakami rozpoznawczymi są meble i dodatki w stylu designu lat 60. oraz wnętrza wypełnione barwnymi mozaikami, etnicznymi wzorami, a czasem nawet motywami ludowymi. Wszystko pod płaszczem artystycznej nonszalancji. W końcu nazwa boho pochodzi od artystycznej bohemy.
W stylu boho kolorowe kwiaty bez problemu łączą się z geometrycznymi formami, a folkowe wzory tworzą nieraz wrażenie lekko psychodelicznego snu. Te z pozoru niepasujące do siebie stylistyki potrafią ułożyć się w wyjątkowo spójną – i co za tym idzie – również niezwykle przyjazną dla oczu aranżację. Mieszkanie czy nowoczesne biuro w stylu boho to prztyczek w nos rutynie, a także miejsce przytulne i miłe dla oka.
Styl boho pozwala swobodnie tworzyć niepowtarzalne aranżacje.
Dla kogo ten styl?
Boho jest świetną propozycją dla osób odważnych, poszukujących oryginalnych rozwiązań w swoich wnętrzach. Jeśli chcecie stworzyć dla siebie wygodny kąt z niebanalnym klimatem, a macie dość rutyny, stonowanych barw, czy idealnie pasujących do siebie przedmiotów – postawcie na boho. To świetny patent na podkreślenie indywidualnego charakteru twórcy. Ktoś, kto kocha boho, ma artystyczną duszę i nie boi się niebanalnych połączeń. To pewne.
Jak go osiągnąć?
- Postaw na kolor – niech w Twoich wnętrzach nie zabraknie mocnych akcentów: kanapa w kolorze fuksji, żółty fotel czy turkusowe zasłony idealnie wpasują się w barwny styl boho.
- Postaw na patchwork w dowolnej formie: obrazu, artystycznej tapety lub stworzonych ze skrawków różnych materiałów poszewek na poduszki.
- Nie bój się niebanalnych połączeń. Jeśli zastanawiasz się, czy geometryczny kredens w stylu lat 60. będzie pasował do kilimu w etniczne wzory – przełam się. To ma sens.
- Znajdź odpowiednie miejsce dla zdjęć z podróży, nietypowych przedmiotów i pamiątek. W stylu boho każdy, nawet najbardziej zaskakujący przedmiot, może zyskać ciekawą rolę we wnętrzu.
- Nadaj przytulny klimat wnętrzom. Pomyśl o zapachowych świeczkach lub niewielkich lampkach, którymi ozdobisz okno, ścianę lub fragmenty mebli.
Gdzie szukać inspiracji?
Styl boho od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośników wnętrz i designu. Na Śląsku możesz znaleźć wiele miejsc, które czerpią ze stylu boho pełnymi garściami. To w dużej mierze knajpki i puby, które tworzą atmosferę artystycznej nonszalancji, zaskakując kolorami oraz niezwykłymi połączeniami. Jednym z przykładów inspiracji stylem boho są odważne wnętrza Złotego Osła. Lunch w tak barwnej atmosferze po prostu musi się udać.
Glamour
Szykowne i pełne blasku wnętrza – tak w skrócie można określić styl glamour. Warto go znać, bo nawet jeśli nie do końca trafia w Wasze gusta, jest obecnie jednym z najgorętszych kierunków wnętrzarskich. Aranżacje w stylu glamour kuszą niezwykłą elegancją, ale też niemal magicznym blaskiem. Styl glamour czerpie inspiracje z epoki baroku, ale jest też mocno osadzony w nowoczesności. Znaki rozpoznawcze glamour to przepych, zdobienia i niezwykła odwaga aranżacyjna.
Styl glamour kocha złoto, srebro, elegancką czerń, a także… bogatą paletę różów oraz fioletów. Trzeba przy tym pamiętać, że nadmiar intensywnych barw może być przytłaczający, dlatego intensywną czerń, srebro lub fuksję można przełamać zgaszonymi barwami błękitu, zieleni lub delikatnym beżem. Glamour to też wysoki połysk. Duże, błyszczące stoły, szklane powierzchnie i migające w świetle dodatki nadają wnętrzom blichtru. Nawet kryształowe żyrandole, złocone naczynia czy bogato zdobione klamki, jeśli użyjemy ich z umiarem, mogą pięknie zdobić przestrzeń. Warto pamiętać, że jeśli mocnych akcentów jest w pomieszczeniu za dużo, efekt może kojarzyć się z kiczem, nie luksusem. Rozwaga jest tu zatem wskazana.
Wnętrza glamour urzekają pięknymi detalami.
Dla kogo ten styl?
Dla osób, które chcą w swoich wnętrzach poczuć powiew luksusu i wytworności. Styl glamour to doskonała opcja dla tych, którzy potrafią z wyczuciem łączyć szyk minionych lat z nowoczesnością. Piękne, zdobione meble doskonale łączą się tu z prostymi formami sprzętów elektronicznych, a stylizowane dodatki (takie jak żyrandole) często mają nowoczesny twist (są na przykład czarne). Kto wyłapuje te subtelne elementy i posiada zmysł łączenia odległych przedmiotów, doskonale odnajdzie się w stylu glamour.
Jak go osiągnąć?
- Odważ się na mocne zestawienia kolorów. Glamour najbardziej kocha eleganckie odcienie różu, fioletu i czerni, które przełamuje blask złota lub srebra.
- Rozejrzyj się za stylizowanymi na minione epoki meblami i dodatkami. Barok ze swoją elegancją, zdobieniami i przepychem jest tu kluczem. Piękny kredens, szezlong na oryginalnych nóżkach czy ogromny, błyszczący stół to zdecydowanie wybory w stylu glamour.
- Postaw na piękne lustra. W stylu glamour lustro ma swoje szczególne miejsce i co ważne, nie musisz ograniczać się tylko do jednego. Możesz wybrać kilka luster, najlepiej w pięknych, zdobionych ramach w kolorze czerni, złota lub srebra.
- Wybierz efektowne dodatki. Glamour kocha połysk, dlatego wybieraj błyszczące wazony, zdobione klamki do mebli czy delikatnie mieniące się tkaniny.
Styl glamour to przede wszystkim blask i mocne akcenty kolorystyczne.
Gdzie szukać inspiracji?
Styl glamour to obecnie nie tylko piękne wnętrza przestronnych domów. Wykonana ze smakiem aranżacja świetnie sprawdza się również w mieszkaniach (szczególnie pięknie prezentują się te zlokalizowane w zabytkowych kamienicach z wysokimi sufitami), ale i w przestrzeniach biurowych czy w luksusowych salonach usługowych. Trudno się temu dziwić, pięknie urządzone wnętrze glamour budzi skojarzenia z luksusem.