7 rzeczy, których obcokrajowcy nie wiedzą o Polsce
Kiedy mówisz obcokrajowcowi o Polsce, jak myślisz, co najpierw przychodzi mu do głowy? Kraj we Wschodniej Europie? Postkomunistyczne bloki i szare miasta? Niska jakość usług i smutni ludzie? Pora obalić te stereotypy!
Polska to zdecydowanie niedoceniany kraj, a my, Polacy, sami nie umiemy dobrze jej zareklamować. Tymczasem reakcja obcokrajowców przyjeżdżających do Polski to najczęściej zaskoczenie połączone z zachwytem. Czytaj dalej i dowiedz się, z czego możemy być dumni.
1. Polska to najszybciej rozwijająca się gospodarka europejska
Komunizm w Polsce skończył się w 1989 roku, czyli niewiele ponad trzydzieści lat temu. W ciągu ostatnich trzech dekad przeszliśmy dłuuugą (ale szybką) drogę od kraju socjalistycznego, zależnego od ZSRR, centralnie sterowanego, do tętniącego życiem ośrodka z wielkimi metropoliami i rozwijającą się gospodarką. I te trzydzieści lat okazało się prawdziwą rewolucją!
Początek lat 90. był czasem, gdy dopiero uczyliśmy się kapitalizmu, powstawały pierwsze prywatne firmy. Wiele z nich odniosło ogromne sukcesy, zatrudniają dzisiaj tysiące osób.
Standard życia w Polsce jest u nas na europejskim poziomie. Kilka danych? Proszę bardzo: obecnie jesteśmy szóstą gospodarką Europy. W przeciągu trzydziestu lat po zmianie ustroju, w okresie od 1989 do 2018 roku, PKB Polski wzrosło o ponad 800% i był to najlepszy wynik w Europie.
Polska od lat jest również krajem z najniższym poziomem bezrobocia. W połowie 2023 roku było to zaledwie 2,5%, podczas gdy średnia UE to 6%. To drugi najlepszy wynik w Europie.
2. Polska to potężny hub technologiczny Europy
Ten sukces jest oczywiście bezpośrednio powiązany z ekonomią, ale nasza gospodarka to nie tylko przemysł i fabryki. Już nie.
W 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. Dla Polaków oznaczało to otwarte granice i możliwość pracy na Zachodzie. Dla inwestorów zagranicznych kierunek był odwrotny – wiele międzynarodowych firm zaczęło otwierać tutaj swoje oddziały produkcyjne, a Polska stała się „fabryką Europy”, głównie ze względu na tańsze koszty pracy.
Ostatnia dekada to już jednak nie (tylko) przemysł, ale rozwój i inwestycje w innowacje i sektor technologiczny. Już nie musimy uciekać na Zachód, żeby szukać lepszego standardu życia. Wiele osób, które wyjechały za pracą, wróciło do Polski ze znajomością języków obcych i doświadczeniem.
Mamy świetnych programistów i inżynierów, którzy są cenieni na całym świecie. Zgodnie z danymi, polski sektor Software Development jest wyceniany na 8,8 biliona euro, co daje nam siódme miejsce w Europie.
Swoje oddziały otwierają tu zagraniczne korporacje, np. Google, który otworzył swój hub w Warszawie w 2022 roku. Polska to też kraj, który stworzył wiele znanych międzynarodowo start-upów, takich jak Brainly, Booksy czy DocPlanner. Znany z paczkomatów InPost, który podbija zagraniczne rynki, też jest polską firmą.
3. Polski rynek nieruchomości zmienia się nie do poznania
Co dokładnie mamy na myśli? Wszystkie te nowoczesne wieżowce, które wyrastają na horyzontach polskich miast, tak odmiennie od dotychczasowych blokowisk i smutnej wielkiej płyty.
Wielkie osiedla powstające w epoce komunizmu miały odpowiedzieć na potrzeby mieszkaniowe milionów pracujących Polaków. Przez dekady szare bloki nie przypominały zachodnich inwestycji. Jak pejzaż polskich miast wygląda teraz?
Duże miasta inwestują w powstawanie budynków biurowych, których zadaniem jest przyciąganie prężnie rozwijających się firm i zdolnych specjalistów. Oczywiście, budowane są też nowoczesne lokale usługowe i mieszkalne.
W 2022 roku wybudowano w Polsce rekordową ilość mieszkań i domów jednorodzinnych. W sumie oddano ich do użytkowania prawie 238,5 tysiąca, z czego aż 143 971, czyli ponad 60%, z przeznaczeniem inwestycyjnym, na sprzedaż lub wynajem.
Obcokrajowcy, którzy odwiedzili nasz kraj w latach 90. czy nawet początkiem XXI wieku, a odwiedzają go teraz, przecierają oczy ze zdumienia. My widzimy te zmiany w Katowicach, które w ostatniej dekadzie przeszły prawdziwą rewolucję.
4. Polska jest bezgotówkowa i przyjazna technologicznie
Życie w Polsce — bardzo obiektywnie patrząc — jest wygodne. Wszystko można tutaj kupić, wszystko zjeść, wszędzie dojechać i niemal wszystko załatwić on-line. Dowód osobisty, prawo jazdy czy wszystkie dokumenty mamy w aplikacji, recepty czy zwolnienie lekarskie też sprawdzimy w telefonie. Bilety kolejowe czy na przejazdy komunikacją miejską w miastach kupujemy on-line.
Pandemia zmieniła też sposób, w jaki pracujemy. Wiele firm przeszło na model zdalny lub hybrydowy, co daje ogromne możliwości elastyczności i relokacji. Na szczęście dostęp do szybkiego Wi-Fi jest powszechny, a usługa bardzo tania, dzięki czemu możemy pracować zdalnie, gdzie i kiedy chcemy. To też świetne miejsce dla wszystkich cyfrowych nomadów!
Wracając do zakupów — uwielbiamy e-commerce. Ponad 75% Polaków kupuje regularnie przez internet. Szczególnie że mamy naprawdę szybkie i często darmowe dostawy, nawet na drugi dzień czy w weekend. No i wszędzie zapłacimy bezgotówkowo, nawet na lokalnym bazarku.
5. Polska to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie
Znajomi mieszkający na Zachodzie czasem pytają nas: jak tam wojna? Czy jest u Was bezpiecznie? Po wybuchu wojny w Ukrainie ludzie mieli obawy, czy podróżować do Polski.
A jak jest naprawdę? Normalnie, żyjemy jak zwykle. Jesteśmy członkiem NATO, oprócz tego Polska bardzo inwestuje we własne wojsko i rozwój zaplecza militarnego. Jesteśmy wojskowym supermocarstwem w Europie, czujemy się bezpiecznie.
Pomijając aktualny wątek wojenny i zagrożenia zewnętrzne, Polska to też bezpieczny kraj do życia, po prostu. Zgodnie z Global Peace Index, Polska zajmuje dwudzieste dziewiąte miejsce na świecie pod względem bezpieczeństwa na ponad 160 krajów. Dla porównania — USA jest dopiero na 121 miejscu.
Jak wszędzie, zalecamy pilnowanie się w wielkim tłumie przed kieszonkowcami i unikanie spacerowania samemu ciemną nocą w nieznanych miejscach, ale są to raczej porady uniwersalne na całym świecie.
6. Obcokrajowcy kochają Polskę
Polska to prawdziwy skarb. Każdy, kto odwiedza nasz kraj, jest oczarowany jego pięknem, różnorodnością, bogatą historią. Wciąż też, w porównaniu z Zachodem, jest to kraj bardzo dostępny cenowo. Polska jest dumnym zwycięzcą prestiżowego konkursu portalu USA TODAY na najlepszą budżetową destynację podróżniczą w 2023. Tu możesz sprawdź ten ranking.
Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Co roku miasto odwiedzają miliony turystów. Ale Polska to nie tylko cel podróży krótkoterminowych. Swoje miejsce znajdują tu też obcokrajowcy, którzy planują zostać w Polsce na dłużej. W grudniu 2022 roku oficjalnie pracowało w Polsce ponad milion obywateli innych krajów!
Z uwagi na członkostwo w Unii Europejskiej, szeroka grupa obcokrajowców może legalnie i bez większych formalności podejmować pracę w Polsce. Są to obywatele krajów członkowskich UE, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu czy Szwajcarii.
Dodając do tych możliwości rosnący potencjał gospodarczy, rozwijający się sektor nowych technologii i wielkie inwestycje, Polska staje się bardzo obiecującym miejscem dla wszystkich szukających dla siebie życiowej szansy.
7. Polacy są otwarci i mówią po angielsku
My, Polacy, jesteśmy niesamowicie gościnni, szczególnie gdy zapraszamy kogoś do siebie. Cenimy tradycję, dbamy o rodzinę i przyjaciół. Chętnie i głośno świętujemy urodziny i rocznice.
Wiemy, że język polski daje w kość… To zdecydowanie nie ułatwia obcokrajowcom życia, ale robimy, co możemy, aby jakoś się porozumieć. Czy można mieszkać w Polsce bez znajomości polskiego? Naszym zdaniem można. Pracownicy dużych międzynarodowej firm komunikują się głównie po angielsku.
A co z komunikacją w innych obszarach? Idzie nam coraz lepiej. Według rankingu English Proficiency Index Polska znajduje się na szesnastym miejscu na 100 badanych krajów, w których mieszkańcy najlepiej posługują się językiem angielskim. 75% Polaków do pięćdziesiątego roku życia w dużych miastach posługuje się nim w sposób komunikatywny.
Zachęcamy jednak, by spróbować nauczyć się choćby kilku podstawowych zwrotów, takich jak: „Dziękuję”, „Dzień dobry” czy „Jesteś ładna”. Polacy uwielbiają, gdy ktoś podejmuje próby mówienia po polsku.
A Ty, co myślisz? Uważasz, że Polska jest krajem przyjaznym obcokrajowcom i stwarzającym możliwości? Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie odwiedź nasz kanał na YouTube i odkryj więcej ciekawostek o Polsce i jej potencjale.